خانهانبارداری، بسته بندی و توزیع۴ روند مهم چرخه تأمین در سال ۲۰۱۸ – بخش سوم

۴ روند مهم چرخه تأمین در سال ۲۰۱۸ – بخش سوم

4 روند مهم چرخه تأمین در سال 2018 - بخش سوم

شاید بیت کوین (Bitcoin) آینده‌ای نداشته باشد،‌ اما فناوری زنجیره بلوکی (Blockchain) می‌تواند در آینده چرخه تأمین (Supply Chain) نقشی کلیدی داشته باشد. با لجیتو همراه باشید.

همچنانکه در بخش‌های قبلی این مطلب (بخش اول، بخش دوم) گفته شد در سال ۲۰۱۸ شاهد استفاده گسترده‌تری از فناوری‌هایی چون هوش مصنوعی (AI) و سیستم‌های رباتیک، یادگیری ماشینی (Machine Learning) و اینترنت اشیاء (IoT) خواهیم بود. در ادامه به بررسی اثرات احتمالی یکی دیگر از پدیده‌های چند سال اخیر تجارت الکترونیک یعنی زنجیره بلوکی بر صنعت لجستیک و خدمات انبارداری، بسته بندی و توزیع کالا خواهیم پرداخت.

 

۴- توسعه بر اساس زنجیره بلوکی

زنجیره بلوکی نیز یکی از حوزه‌هایی است که در سال ۲۰۱۸ با توسعه همراه خواهد بود. به گفته IDC تا سه سال آینده، حدوداً یک سوم تولیدکنندگان و خرده‌فروشان کالاهای خود را از طریق زنجیره بلوکی ردگیری خواهند کرد.

زنجیره بلوکی به تازگی به عنوان ابزاری ارزشمند برای ایجاد رکوردهایی غیر قابل تغییر از لیست کالاهای توزیع شده مطرح شده است. زنجیره بلوکی به تمام دست‌اندرکاران چرخه تأمین اجازه می‌دهد تا از چگونگی جابجایی مرسولات خود مطلع شوند.

این امکان می‌تواند مشاهده‌پذیری بهتری از وضعیت کالا‌ها و نحوه ارسال آنها فراهم آورد و به تولیدکنندگان، عمده‌فروشان و خرده‌فروشان کمک کند تا درک بهتری از دلایل آسیب‌دیدگی یا تأخیر در ارسال کالاهای خود داشته باشند.

 

زنجیره بلوکی به تمام دست‌اندرکاران چرخه تأمین اجازه می‌دهد تا از چگونگی جابجایی مرسولات خود مطلع شوند.

زنجیره بلوکی به تمام دست‌اندرکاران چرخه تأمین اجازه می‌دهد تا از چگونگی جابجایی مرسولات خود مطلع شوند.

 

نگرانی‌های ایجاد شده در خصوص «حباب قیمت» بیت کوین، ارز رمزنگاری شده، در چند ماه گذشته سر و صدای زیادی در رسانه‌ها ایجاد کرده است. اما با این حال از نظر متخصصان حوزه فناوری اطلاعات (IT) پتانسیل استفاده از فناوری زنجیره بلوکی (که در واقع سنگ‌بنای ارز رمزنگاری شده بیت کوین را تشکیل می‌دهد) در صنایع متعدد دیگری همچون لجستیک (Logistics) نیز وجود دارد. کیمبرلی کنیکل، معاون پژوهشی ارزیابی اولویت‌ها و استراتژی‌های فناوری اطلاعات بخش آمار IDC،در این خصوص گفته است:

 

ما ابراز علاقه‌‌های متعددی را در خصوص استفاده از زنجیره بلوکی شاهد بوده‌ایم. این فعالیت‌ها هم اکنون در فاز آموزش و یادگیری هستند اما قطعاً شاهد فرصت‌های بیشتری برای استفاده از زنجیره بلوکی در چرخه تأمین خواهیم بود.

 

یکی از زمینه‌های ارزشمند استفاده از این فناوری در بخش انطباق قانونی است. تولید کنندگان هم اکنون در حال بررسی فناوری زنجیره بلوکی به منظور نشان دادن سازگاری نحوه عملکرد خود با قانون «امنیت چرخه تأمین دارو» (Drug Supply Chain Security Act) و قانون «نوسازی امنیت غذایی» (Food Safety Modernization Act) هستند.

به گفته ویکتوریا براون، یک تحلیلگر ارشد پژوهشی که به اطلاعات خرده‌فروشی IDC دسترسی دارد، هم اکنون تولیدکنندگان در حال بحث در خصوص چگونگی شناسایی نشانه‌هایی هستند که امکان استفاده از آنها برای ردگیری کالاهای خاص وجود دارد. براون در این خصوص گفته است:

 

این فناوری هم اکنون در مراحل اولیه خود قرار دارد، اما سرانجام آماده استفاده خواهد شد و در آینده بحث‌های بیشتری در خصوص چگونگی اثرگذاری آن بر چرخه تأمین خواهیم شنید.

 

 

start campaign

خدمات لجستیکی لجیتو

انبارداری، بسته بندی و توزیع کالای شما در ایران

بیشتر بدانید

امتیاز به این مقاله

mosenb7@outlook.com

بدون نظر

پیام بگذارید

17 + 13 =